sobota, 5 grudnia 2015

66 ______ leczenie produktami pszczelimi _____________
----------------------------------------
■ pyłek kwiatowy - produkt przyniesiony przez pszczoły,
■ propolis, miód nektarowy, pierzgę - produkty przyniesione
i przetworzone przez rodzinę pszczelą,
■ mleczko pszczele, jad pszczeli i wosk - substancje wydzielane przez pszczołę.
To są właśnie produkty pszczele.
Przepisy z produktów pszczelich _________________________________
___Miód pszczeli___ 1 łyżka do 3 miodu rozpuszczona w wodzie lub mleku,taki roztwór przygotowujemy 10-12 godzin przed wypiciem.Dzięki temu aktywowane zostają substancje biologicznie czynne, takie jak enzymy.
___Propolis___
*** Maść propolisowa ze świeżego produktu*** 70g wazeliny i 15g rozdrobnionego propolisu wymieszać w naczyniu wstawionym do gorącej wody, przetrzeć przez sitko lub gazę, ostudzić
***Maść na nagniotki(dr E. Kałużny)*** Włożyć do emaliowanego kubka 50g kitu pszczelego, 20g wosku i sok z 1 cytryny, ucierając na ciepłej blasze tak długo, aż powstanie jednolita masa.
Stosować: Cienką warstwę maści na kawałku płótna przykłada się codziennie na nagniotek do czasu, aż zbieleje. Po wymoczeniu, można nagniotek wyjąć razem "z korzeniem".
***Mleko propolisowe*** Do litra przegotowanego mleka dodać 50g rozdrobnionego propolisu, wymieszać, przecedzić przez gazę. Po ostudzeniu zebrać wierzchnią warstwę wosku. Przechowywać w lodówce.
***Masło propolisowe*** Do 0,5 kg rozpuszczonego masła dodać 75g rozdrobnionego propolisu. Następnie wymieszać i przetrzeć przez sitko / gazę.
Przechowywać w lodówce
*** nalewka propolisowa Dr.Różańskiego *** propolis (10 g) należy zalać spirytusem 90% (100 ml) i odstawić w ciemne miejsce na 7 dni, po czym przefiltrować.Po tygodniu nalewkę przelać przez gęste sito. Pozostałość wyekstrahowanego propolisu przepłukać jeszcze niewielką ilością spirytusu, oba płyny połączyć.Zażywać 2 razy dziennie po 5 ml. Można stosować również zewnętrznie do pędzlowania błon śluzowych i skóry, ponadto do okładów na schorzałe miejsca (1 łyżeczka nalewki na 100 ml wody przegotowanej). Opryszczkę, liszaje, ropnie, pleśniawki, wypryski pędzlować nierozcieńczonym propolisem.W razie choroby (np. przeziębienie, nieżyt gardła i oskrzeli, grypa, angina) propolis należy zażywać wg zasady: często, ale mało; pół łyżeczki co 2-3 godziny przez 3 dni, potem 1 łyżeczka co 6 godzin.
___Pyłek kwiatowy___
Ponieważ suchy pyłek (obnóża) jest dla człowieka niestrawny należy go wcześniej przygotować z innymi produktami od 1:1 do 1:4 między innymi z miodem, masłem, twarogiem, konfiturami oraz glukozą. Tak przygotowany pyłek przyjmuje się 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.
___Wosk___
***Krem oliwkowy dla cery tłustej***
Składniki:
- 6 łyżek wosku
- 4 łyżki wytłaczanej na zimno oliwy z oliwek
- szczypta boraksu
- 50ml wody
- 10 kropli nalewki benzoesowej / do kupienia w aptece/
Roztapiamy wosk (może być naczynie w garnku z wrzącą wodą) i dodajemy do niego oliwę, następnie rozpuszczony w wodzie boraks. Na koniec wkraplamy nalewkę benzoesową i mieszamy krem aż do ochłodzenia. Przechowywać w chłodnym miejscu.
___Mieszanki miodowe i szampony do włosów___
1.Mieszanka wzmacniająca włosy
Na cztery części dobrze startej cebuli dodać, mieszając, jedną część miodu.
Mieszankę wetrzeć w skórę włosów, zawinąć głowę folią i pozostawić na około 30 minut, a następnie umyć głowę w ciepłej wodzie.
Przy suchych włosach należy dodać do mieszanki niewielką ilość oliwy z oliwek i wetrzeć w skórę włosów na godzinę przed myciem. Następnie włosy wymyć.
2. Szampon miodowy zmiękczający włosy
30g rumianku lekarskiego zalać 100 g wrzątku i pozostawić na 1 godzinę, następnie przecedzić i dodać 1 łyżkę stołową miodu.
Wcześniej wymyte i lekko wytarte włosy zmoczyć przygotowanym roztworem.
Po 30-40 minutach włosy wymyć w ciepłej wodzie bez szamponu.
Do włosów suchych szampon stosować nie częściej niż co 10-12 dni, do włosów tłustych co 6-7 dni.
3. Mieszanka do włosów wypłowiałych i przesuszonych na słońcu
1 łyżkę stołową miodu, 1 łyżeczkę oleju rycynowego, 1 łyżeczkę soku z aloesu wymieszać razem i na 30-40 minut przed myciem głowy wetrzeć we włosy.
Następnie umyć głowę i wypłukać włosy w wywarze z rumianku i pokrzywy, a na zakończenie w ciepłej wodzie.
Powtarzać 1-2 razy w tygodniu dopóty dopóki włosy nie staną się elastyczne i miękkie. Maść polecana jest także po trwałej ondulacji.
___Maseczki miodowe oczyszczające, zmiękczające, odżywcze i zapobiegające zmarszczkom.___
1/ 1 cześć proszku sporządzonego z jednej ze świeżych ziół (rumianku, szałwii, arniki, mięty, pokrzyw) lub soku z winogron wymieszać z 1 częścią miodu. Stosować przy suchej, starzejącej się cerze.
2/ Do połowy szklanki wrzątku wsypać garść kwiatów lipy, przykryć szklankę spodeczkiem na 15 minut, dodając niewielką ilość miodu. Maseczka oczyszcza skórę, sprawia, że staje się bardziej napięta i delikatna. Pozostałą cześć wywaru można przechowywać w lodówce do następnego dnia i powtórzyć zabieg. Efekty zauważa się już po 4-5 dniach.
3/ Do 100g miodu (w stanie ciekłym) dodać 25g spirytusu i 25g wody, mieszać do momentu uzyskania jednorodnej masy. Maseczka oczyszcza i zmiękcza skórę, ma działanie dezynfekujące.
4/ .90g mąki jęczmiennej, 35g miodu, 1 białko. Dokładnie wymieszać do momentu uzyskania jednorodnej masy. Zapobiega powstawaniu zmarszczek przy cerze suchej i normalnej.
5/ .Do 1 żółtka dodać 1 łyżkę stołową miodu i dokładnie wymieszać. Maseczkę nakładać przed poranną toaletą. Zapobiega powstawaniu zmarszczek przy cerze suchej i normalnej.
6/ 2 łyżki stołowe mąki, 1 białko, 1 łyżeczka miodu. Dokładnie wymieszać. Zapobiega powstawaniu zmarszczek przy cerze normalnej i suchej.
7/ 100g miodu wymieszać z sokiem z 1 cytryny. Stosować przy cerze suchej i normalnej.
8/1 żółtko, 1 łyżka stołowa śmietany lub masła roślinnego, 1 łyżka stołowa miodu. Dokładnie wymieszać i rozetrzeć na jednorodną masę. Maseczkę nakładać na skórę twarzy i szyi warstwami tamponem z waty. Po 20-25 minutach zmyć ciepłą wodą. Stosować przy cerze normalnej, suchej i starzejącej się.
9/1 łyżeczkę gliceryny, 1 łyżeczkę miodu, 1 łyżeczkę wody wymieszać i stopniowo dodawać 1 łyżeczkę mąki pszennej. Maseczkę stosować w celu zmiękczania przy cerze normalnej, suchej i starzejącej się.
10/1 łyżeczka miodu, 1 żółtko, 1 łyżeczka masła roślinnego, 1 łyżeczka soku z jarzębiny. Dokładnie wymieszać.
Stosować przy cerze starzejącej się.
11/2 łyżki stołowe twarogu rozetrzeć z 1 łyżką stołową mleka i 1 łyżeczką miodu. Maseczka sprawia, że skóra staje się miękka i aksamitna.
___Zestawy miodowe do pielęgnacji twarzy i do kąpieli___Zastosowanie miodu przy pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała ma zadziwiający wpływ na skórę. Staje się ona miękka, aksamitna, miód doskonale ją odżywia.
1/ 1 łyżkę stołową miodu rozpuścić w 2 szklankach ciepłej wody.
Nacierać twarz wieczorem przez 5-7 minut.
2/ Wymieszać przegotowane mleko z miodem, wlać do wanny z gorącą wodą. Po takiej kąpieli skóra staje się delikatna i aksamitna.
___Zastosowanie produktów pszczelarskich przy chorobach skóry___
1/ Do leczenia wągrów ___ 3 łyżki stołowe ogórków startych na tarce zalać szklanką wrzątku i po 2-3 godzinach przecedzić, zebrać osad, a do soku dodać 1 łyżkę miodu. Tamponem z waty nawilżyć twarz. Po 30-40 minutach wymyć twarz w letniej wodzie.
2/ Przy trądziku ___ 1 łyżkę stołową liści szałwii zalać 1-1,5 szklanki wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 30-40 minut (przez 5 minut podgrzewać na słabym ogniu), przecedzić i dodać do szklanki wywaru 0,5 łyżeczki miodu dobrze mieszając. Ciepłym płynem przemywać twarz 2-3 razy dziennie.
3/ Leczenie trądziku przy cerze tłustej ___ do szklanki ciepłej wody dodać 1 łyżeczkę miodu i 1 łyżeczkę wywaru z kolendry. Stosować jako okłady
4/ Do leczenia egzemy rąk ___ do szklanki wywaru z kory dębu, przygotowanego według proporcji 1 część kory i 5 części wody, dodać 1 łyżeczkę nalewki spirytusowej z propolisu. Nanieść mieszankę na skórę.
5/ Przy poceniu się nóg ___ kąpiel nóg w wywarze z kory dębowej (1 część kory, 10 części wody) z dodaniem do 1 litra wywaru 10g nalewki spirytusowej z propolisu. Temperatura kąpieli nie powinna przekraczać 30ºC. Moczyć nogi około 20 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz